19. tekst serijala: Izazovi i dileme unapređivanja manjinske politike u hrvatskom društvu – nacionalne manjine u lokalnoj i regionalnoj samoupravi – Lipovljanski susreti – pola stoljeća tradicionalne manifestacije koja promiče poštovanje različitosti
Ovogodišnja jubilarna 50-ta manifestacija, koja se ove godine održavala od 23. do 25. kolovoza pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, okupila je brojne sudionike i posjetitelje, i svakako potvrđujući svoju važnost na nacionalnoj razini. I ove su godine u dijelu promicanja folklornih tradicijskih vrijednosti nacionalnih manjina sudjelovale lokalne manjinske udruge s područja Pakraca, Lipika, Sirača i Daruvara, pridonoseći raznolikosti i bogatstvu kulturne baštine. Članovi Zajednice Talijana Lipika, pod vodstvom predsjednice Lionelle Brisinello, privukli su pozornost predstavljanjem talijanske kulturne baštine. I ove godine brojni posjetitelji kušali su autentične gastronomske specijalitete i svjedočiti izradi tradicionalnih talijanskih papuča. Društvo Mađara Pakrac, na čelu s Josipom Fa, pridonijelo je manifestaciji pripremom popularnog kurtoš kolača. Njihovi sunarodnjaci iz Zajednice Mađara Daruvar, predvođeni Snježanom Sabo, obogatili su ponudu pripremom tradicionalnih langošica. Manifestaciju su uveličali i predstavnici brojnih drugih nacionalnih manjina, među kojima su bili i članovi Udruge Nijemaca i Austrijanaca iz Sirača, kao i predstavnici Čeških beseda iz Končanice, Daruvarskog Brestovca i Dežanovca.
Uz načelnika Općine Lipovljani, Nikolu Horvata, i predsjednika Općinskog vijeća, Tomislava Lukšića, izlagače su obišli Melita Mulić, savjetnica predsjednika Republike Hrvatske za ljudska prava i civilno društvo, te Marijana Petir, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i saborska zastupnica. Bio je tu i Marin Piletić, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, koji je predstavljao predsjednika Vlade Republike Hrvatske. Uz njih, prisutan je bio i Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine, koji je istaknuo važnost očuvanja i promocije manjinske kulture u Hrvatskoj.
U središnjem programu Lipovljanskih susreta nastupilo je 10 KUD-ova nacionalnih manjina iz Hrvatske: UKPD Ukrajina Slavonski Brod, Udruga za njegovanje običaja Mađara Korogy, KUD Joakim Hardi Petrovci, SKPD Prosvjeta Kneževi Vinogradi, SKUD Ivan Brnjik Slovak Jelisavac, Češka beseda Končanica, gosti iz Slovenije KUD Študent Maribor i domaći KUD Lipa Lipovljani.
Nikola Horvat, na konferenciji za novinare. Istaknuo je da ove godine „Lipovljanski susreti“ obilježavaju 50. obljetnicu te je tome posvećena i posebna tematska izložba u Narodnoj knjižnici i čitaonici. Raznovrsni kulturno-zabavni, sportski i estradni program čije obrazložila Marijana Musij, direktorica Turističke zajednice. Veći dio programa održan je u središnjem mjesnom parku i na rukometnom igralištu gdje je u tri dana bito 6 koncerata: Nede Ukraden, grupe Vigor, Dražena Zečića, grupe Bosutski bećari, grupe Silente i vokalista A strane. U sklopu priredbe koja se održala pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike, Zorana Milanovića, održaala se i panel rasprava o iskustvima u provođenju Zakona o pravima nacionalnih manjina, koju je najavila ravnateljica Narodne knjižnice i čitaonice, Marita Štelma. Postavljena je i svečano otvorena izložba fotografija i dokumenata ”Ususret zajedništvu”, autora Željka Sajka iz Novske. Izložba koja na 20-tak panoa i vitrina prikazuje povijest manifestacije, prvi je u nizu programa koji su pripremljeni za ovogodišnje ”Lipovljanske susrete”. Na otvorenju izložbe bili su i nekadašnji aktivni sudionici ”Susreta”. Među njima i Gojko Đukić, jedan od šestorice pokretača manifestacije, Nevenka Zorić, višegodišnja plesačica u KUD-u ‘Lipa’, Roman Ovad, dugogodišnji voditelj press službe ”Susreta”, Zdravko Sever, novinar koji je zabilježio održavanje prvih ”Susreta” davne 1976. godine.
Okrugli stol: O iskustvima u provođenju Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina u RH –ocjena stanja i provođenje
I ove godine održana je vrlo zanimljiva rasprava na spomenutu temu. Odličan moderator panela je bio Josip Krajči predsjednik Matice slovačke Lipovljani, a u raspravi su sudjelovali: Tibor Varga predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH, Danijela Gaube ravnateljica Uprave za ljudska prava, nacionalne manjine i etiku, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transforamcije u RH, Mirjana Oluić, zamjenica župana iz reda srpske nacionalne manjine u Sisačko moslavačkoj županiji, Fadila Bahović državna tajnica Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transforamcije u RH, Radoslav Janković predsjednik Kulturnog saveza Hrvata u Slovačkoj.
U vrlo konstruktivnoj i otvorenoj raspravi vrlo zanimljive i aktualne podatke vezano uz financiranje rada aktivnosti pripadnika nacionalnih manjina u RH iznio je predsjednik Savjeta za nacionalne manjine RH Tibor Varga, a ujedno je skrenuo pozornost na neke novosti koje bi trebale doprinjeti uspješnijem radu Savjeta. Naglasio je vrlo snažnu potporu Vlade RH kada je riječ o nastojanjima što boljeg poštovanja ljudskih prava u Hrvatskoj te potpori svim pripadnicima nacionalnih manjina bez obzira na njihovu brojnost. U svom obraćanju, na otvaranju Susreta, predsjednik Savjeta istakao je da su „ Lipovljanski susreti“ izuzetno važan događaj ne samo za nacionalne manjine nego i puno šire jer se održavaju u vremenima globalnih geopolitičkih kriza i nesigurnosti, migracija i širenja terorizma. Činjenica je da je zaštita prava nacionalnih manjina u RH zajamčena Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina te manjinskom legislativom na visokoj razini. S druge strane, nakon ulaska RH u Europsku uniju, postoje inicijative i tendencije pojedinih krugova o smanjivanju dosegnutih prava. I upravo zato ovi susreti mogu i moraju poslužiti mnogima kao primjer i praksa u promicanju toliko nužne uzajamne tolerancije, suživota i povjerenja te svjedočiti da hrvatska zvijezda u EU sjaji raznolikim i bogatijim sjajem od mnogih, na što svi zajedno možemo biti ponosni.“, naglasio je u svom izlaganju predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Tibor Varga. U raspravi su gotovo svi govornici, počevši od Mirjane Oluić naglasili problem depopulacije stanovništva te novih migracija stanovništva a također i socijalne prilike, rješavanje problema zapošljavanja te nužnost unapređenja života ljudi u ruralnim krajevima.Nakon rasprave sudionici su se uputili razgledati prigodnu izložbu koja svjedoči o povijesti „Lipovljanskih susreta“ i njihovom polustoljetnom postojanju.
Autor: Antun Brađašević
Projekt „Izazovi i dileme unapređivanja manjinske politike u hrvatskom društvu„ realizira se uz financijsku podršku Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija