27. tekst serijala „Izazovi i dileme unapređivanja manjinske politike u hrvatskom društvu„ ROMSKA KULTURA OBOGAĆUJE HRVATSKO DRUŠTVO
Djelovanje Romskog edukacijsko-kulturnog centra (REKC) iz Zagreba obilježava bogati programski kulturni fundus koji romsku kulturu predstavlja kao izuzetno vrijedan i potpuno ravnopravan čimbenik obogaćivanja kulture hrvatskog društva uopće, a što se nažalost često zanemaruje i minorizira .To pokazuju i brojna događanja i sadržaji vezani uz aktivnosti Roma u Hrvatskoj i na međunarodnoj razini. Neke od značajnijih projekata i programa koje provodi ili u njima sudjeluje predstavila nam je voditeljica „Romskog edukacijsko kulturnog centra„ Maja Grubišić koja je inače vrlo aktivna na internetskom radiju Saveza Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“ ali i drugim romskim i neromskim elektroničkim i pisanim medijima gdje objavljuje serijale vrlo aktualnih članaka koji se bave tematikom života i rada žena i muškaraca iz romske zajednice.
SVJETSKI DAN ROMA I DANI ROMSKE KULTURE
Prošli mjesec (5. studenog) obilježen je još jedan Svjetski dan romskog jezika, a inicijativa za to obilježavanje potekla je upravo iz Hrvatske. U sklopu toga upriličena je raznovrsna i vrlo kvalitetna manifestacija Dani romske kulture. Bilo je tu raznih književnih večeri, izložbi, susreta,…. U te sadržaje uključeno je puno romskih organizacija i udruga iz cijele Europe pa iz Međunarodne romske unije. Savez Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“ vrlo je ponosan što je njihova inicijativa rezultirala time da se Dan romskog jezika ove godine obilježava u 27 zemalja diljem svijeta. Godine 2008. godine na taj dan izašao je prvi Romsko-hrvatski i Hrvatsko-romski rječnik autora Veljka Kajtazija. Time je započela nova snažna kampanja za afirmaciju i priznavanje ali i modernizaciju i veću uporabu romskog jezika u svijetu. Godine 2012. Hrvatski sabor prvi je priznao taj dan kao značajan dan za romsku kulturu i romsku nacionalnu zajednicu. U suradnji sa hrvatskim Ministarstvom kulture i UNESCO-m pokrenuta je inicijativa za uspješnu međunarodnu afirmaciju Svjetskog dana romskog jezika, što je odgovarajućim dokumentima na međunarodnoj, svjetskoj razini, verificirano 2015. godine kada je UNESCO taj dan proglasio Svjetskim danom romskog jezika.
Ove godine je u okviru spomenutog obilježavanja upriličena izložba u Romskom edukacijskom – kulturnom centru „Tragovima romske kulture –zaslužni među nama“ i to je na određeni način upotpunjeni već postojeći stalni izložbeni postav. Tu su digitalni portreti i ove godine postavljene statue zaslužnih Roma (autora Marina Marinića) koji su dali veliki doprinos u raznim granama kulture i umjetnosti, društvenih djelatnosti, politike, sporta …. (Charlie Chaplin, Yul Brynner, Esma Redžepova, Elvis Presley,…).
Na izložbi su prigodno dodijeljene i nagrade za doprinos u integraciji Roma u hrvatsko društvo, a primili su ih Sabina Tandara Knezović (novinarka sa Nove TV) te Lora Vidović bivša pučka pravobraniteljica. A na središnjoj svečanosti obilježavanja Dana romskog jezika u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu izveden je cjelovit kulturno-umjetnički program u kojem su sudjelvala dva KUD-a, jedan iz Darde i jedan iz Mađarske, zbor 1. Gimnazije iz Varaždina, romski tamburaški sastav „Romske duše“ sa učenicima OŠ „Dr. Ivana Novaka Macinec“ te koncert Santino Spinelli Alexian Groupe (gosti iz Italije). Na obilježavanju Svjetskog dana romskog jezika dodijeljene su i Nagrada za životno djelo Ferenc Sztojka i Nagrada za životno djelo Šaip Jusufi, a koje se istaknutim pojedincima tradicionalno dodjeljuju za posebne zasluge u očuvanju, standardizaciji i razvoju romskog jezika. Nagradu Ferenc Sztojka uručena je Agimu Saitiju, dok je nagrada Šaip Jusufi posthumno dodijeljena Bajramu Halitiju. Ove godine prvi put je dodijeljena i medalja Romska majka koju je saborski zastupnik romske manjine Veljko Kajtazi svečano uručio premijeru Andreju Plenkoviću.
U ovom kontekstu vrijedno je spomenuti i sudjelovanje na ovogodišnjem „Interliberu“ u Zagrebu. Malo prisutno knjiga čiji su autori Romi, pa je posebno značajno poticati promociju romske knjižavnosti na jednom tako važnom događaju što je započeto tek prije par godina. Ove godine „Kali Sara“ je predstavila više svojih izdanja među kojima i katalog „Nakit – romsko obiteljsko blago“ (koji je pratio izložbu održanu krajem rujna ove godine u Romskom edukacijskom kulurnom centru kada je održana i zanimljiva modna revija u kojoj su sudjelovali mladi Romi i Romkinje predstavljajući indijsku tradicionalnu odjeću i današnje romsko ruho u Makedoniji, Rumunjskoj, Hrvatskoj…). Značajan interes izazvalo je i predstavljanje engleskog izdanja knjige „Snovi jednog Roma“ autora Veljka Kajtazija.
NAPORI NA OČUVANJU ROMSKE POVIJESTI
Značajan događaj obilježio je i napore na očuvanju romske povijesti i kulture siječanja. U studenom je Romski memorijalni centar Uštica posjetilo 120 stručnjaka iz Europe i svijeta koji se na akademskoj razini bave pitanjima holokausta i genocida nad Romima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Obilasku mjesta stradanja romskog naroda prethodio je posjet spomen području Jasenovac. Ovo je bio zasigurno najznačajniji posjet Romskom memorijalnom centru od dana njegova otvorenja, 2. kolovoza 2020. godine, jer se radi o nekima od najvećih autoriteta za pitanja Holokausta i Samudaripena, a koji su članovi delegacija čak 35 država članica Međunarodnog saveza za sjećanje na Holokaust (International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA). Međunarodni savez za sjećanje na Holokaust je međuvladino tijelo osnovano 1998. godine s ciljem jačanja i promicanja obrazovanja, sjećanja i istraživanja o Holokaustu. Republika Hrvatska u članstvo je pristupila 2005. godine, a ove je godine 1. ožujka preuzela jednogodišnje predsjedanje. Na prostoru romskog groblja na kojem je izgrađen Romski memorijalni centar i Zid boli te postavljen spomenik Hajriji Imeri Mihaljić, Romkinji koja je proglašena “pravednicom među narodima”. Kustosi u RMCU Robert Korenić i Sunčica Habus goste su proveli spomen prostorom, a Danijel Vojak, član hrvatske delegacije kroz digitalnu izložbu “19. svibnja 1942.: Genocid nad Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj – Samudaripen” čiji je autor. Postav ove izložbe, a koji se sastojao od dvadeset i dva panoa i deset tematskih cjelina, inicijalno je otvoren 11. rujna 2023. u Romskom edukacijsko-kulturnom centru u Zagreb u sklopu IHRA-ine 2. međunarodne konferencije o genocidu nad Romima.
KONTINUITET BROJNIH USPJEŠNIH PROJEKTA ZA ROME I NEROME
Završnom konferencijom projekta „Obrazovane Romkinje, osnažene romske zajednice!“, u sjedištu Saveza Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“, predstavljene su projektne aktivnosti i rezultati tog trogodišnjeg projekta čiju provedbu je podržao i Grad Zagreb. Kako se moglo čuti u pozdravnome obraćanju predsjednice Saveza Roma u Hrvatskoj „Kali Sara“ Suzane Krčmar, bez obrazovanja nema napretka, posebice kada je riječ o mladima i to mladim Romkinjama. Projekt je, uz suglasnost roditelja, obuhvatio čak 200 djevojčica te je otvorio novo poglavlje suradnje Saveza i obrazovnih institucija, a sve u cilju osnaživanja Romkinja. „Opće je poznato kako je romska nacionalna manjina višestruko diskriminirana skupina, a Romkinje su u posebno ranjivom položaju i često marginalizirane. Obrazovanje je ključna, iako nikako nije jedina strategija za izlazak iz siromaštva.“, kazala je pročelnica zagrebačkog Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, mr. sc. Lora Vidović kojoj je, u prigodi ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana romskog jezika, dodijeljena Zahvalnica za doprinos u integraciji romske nacionalne manjine u hrvatsko društvo, te dodala: „Radimo na tome da pristup predškolskom odgoju u nekoliko narednih godina učinimo dostupnim svima u Gradu Zagrebu i da svako dijete ima mogućnost upisa u vrtić što će imati značajan, pozitivan, učinak i na romske obitelji.“ Pročelnica je istaknula kako u području obrazovanja Grad Zagreb kontinuirano unapređuje stipendijske programe kao važan segment u pristupu obrazovanju, ali i zadržavanju u obrazovnom sustavu. Ove godine je digitaliziran način prijava putem nove aplikacije eStipendije i upravo u suradnji s Vijećem romske nacionalne manjine provedeno je ciljano informiranje mladih Roma i Romkinja kako bi im se pružila još jača i kvalitetnija podršku u prijavi. Sudionike konferencije pozdravili su i potpredsjednica Vlade Republike Hrvatske Anja Šimpraga potpredsjednik Sabora Republike Hrvatske Davorko Vidović zastupnik u Hrvatskome saboru Veljko Kajtazi i Jelena Gordana Zloić iz Zaklade Slagalica. U panel raspravi, na temu položaja mladih Romkinja u hrvatskome društvu kroz prizmu višestruke diskriminacije, koja je uslijedila nakon pozdravnih govora, sudjelovale su, pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalte, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i savjetnica pravobraniteljice za djecu Ivona Makvić Salaj.
I ove godine Savez Roma „Kali Sara“ i saborski zastupnik Veljko Kajtazi sudjelovali su u komemoracijama povodom sjećanja na žrtve Škabrnje i Vukovara u Domovinskom ratu, u Škabrnji i Vukovaru. Kako kažu, svojom nazočnošću, želja je bila iskreno odati počast svim žrtvama i vojnim i civilnim s obiju strana u tadašnjem ratnom sukobu. Činjenica je kako su i Romi dali svoj doprinos u obrani Hrvatske u Domovinskom ratu o čemu je 2019. godine napisana i promovirana monografija “I mi smo branili Hrvatsku: Romi u Domovinskom ratu” autora i povjesničara Borne Marinića, temeljena na osobnim svjedočanstvima Roma branitelja i njihovih zapovjednika, što je prva knjiga o toj dosad neistraženoj temi.
Tijekom studenog i prosinca 2023. godine, prostorije Saveza Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“ posjetilo je oko 500 učenika osnovnih škole iz raznih krajeva Hrvatske. U pratnji svojih nastavnika, učenici su razgledali Središnju knjižnicu Roma, a potom i sudjelovali u radionici projekta „DOĐI U REKC!“ U igri i veselju, učenici su svladali osnovna znanja o romskom narodu i kulturi, a kako su zaključili za kraj, sada znaju odakle potječu neki njihovi školski prijatelji.
Autor: Antun Brađašević
Projekt „Izazovi i dileme unapređivanja manjinske politike u hrvatskom društvu„ realizira se uz financijsku podršku Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija