PROJEKTI ZA JAČANJE KONKURENTNOSTI I KOMPETENCIJA MLADIH ROMKINJA I ROMA
Intervju : Duško Kostić, predsjednik Udruge romskog prijateljstva LUNA
Udruge romskog prijateljstva LUNA iz Belog Manastira realizira ili priprema više međunarodnih projekata usmjerenih na mlade Romkinje i Rome kojima želi ojačati različite aspekte njihove obrazovne , radne i socijalne integracije, a njen predsjednik Duško Kostić ističe kako Nacionalna strategija za Rome nije bila u dovoljno i adekvatno fokusirana na djecu i mlade te da ovakvi projekti nastoje nadoknaditi te nedostatke.
-Udruga romskog prijateljstva LUNA poznata je po izuzetno zanimljivim ali i značajnim projektima. Dovoljno je spomenuti npr. «Knjižnicu alata « . Sada ste trenutno angažirani i na dva međunarodna projekta koji u fokusu imaju mlade te žene iz romske zajednice. Možemo li malo šire predstaviti osnovne ciljeve i aktivnosti tih projekta ?
Konkretno , od početka ove godine radimo na dva projekta u okviru EU programa Erasmus Plus . jedan je vezan za mlade « Romi – ljetna razmjena mladih « . Nositelj projekta je Romsko društvo Mavrica iz Črnomelja u Sloveniji i u okviru tog projekta bi 14 naših mladih pripadnika bilo kraće vrijeme na razmjeni u Sloveniji ( u Novom Mestu ) . A drugi , isto vrlo zanimljiv projekt u okviru istog programa je vezan za žene odnosno djevojke Romkinje i realizira ga talijanska romska organizacija Međunarodna udruga žena romkinja koju vodi naša kolegica Romkinja iz Niša i s kojom smo i prije surađivali, a koja se udala u Italiji ali i tamo je nastavila s aktivnostima civilnog društva u želji da pomogne u prvom redu mladim Romkinjama. Mi kao partneri bi trebali osigurati da naših deset djevojka sudjeluje na radionicama koje bi bile organizirane u Italiji . Sve je trebalo biti u srpnju ali sada ćemo vidjeti hoće li zbog situacije oko korona virusa doći do pomicanja termina, međutim do realizacije će sigurno doći , makar i uz neku odgodu.
Koji su konkretni sadržaji tih projekata?
Što se tiče projekta s talijanskom udrugom u koji uključujemo naše mlade djevojke, sličan projekt smo imali i prošle godine. Iskustva su dobra i sada interes raste ( prošle godine bilo je i nekog podozrenja i rezerve ). Mislim da to sada prevazilazimo. Projekt je usmjeren na borbu protiv predrasuda , stereotipa i uopće diskriminacije prema mladim romkinjama na tržištu rada i nastoji ih osposobiti da se s tim problemima uspješnije nose, da se upoznaju s europskim iskustvima te da ta usvojena znanja prenesu i implementiraju u svojoj zemlji.
Da li je bilo rezultata ?
Naravno. Važno je istaći da je nekoliko naših djevojaka nakon prošlogodišnjeg boravaka u okviru na radionicama u Italiji nastavilo školovanje na visokoškolskim ustanovama te da su poticaj i motiv za to dobili upravo na tim radionicama. To je vid njihove emancipacije, a ujedno i velika motivacija za druge mlade pripadnike naše zajednice da nastave s školovanjem.
Na koje je aktivnosti fokusiran projekt za mlade ?
Naše aktivnosti su inače u velikoj mjeri usmjerene na mlade. Pa tako godinama već surađujemo s Pučkim otvorenim učilištem Andragog iz Zagreba upravo na uspješnijem završavanju osnovnoškolskog obrazovanja pripadnika naše zajednice na čitavom području Slavonije i Baranje. A sada s njima pripremamo i projekt poboljšanja jezičnih kompetencija naših mladih pripadnika jer to držimo važnim aspektom njihove obrazovne , radne i socijalne integracije. Kao neka uvertira u te naše planove dolazi i ovaj projekt u Sloveniji koji će biti usmjeren na podizanje informatičkih vještina jer je to danas nezaobilazna pretpostavka učinkovitije socijalne komunikacije i integracije. Očekujemo da kroz ovaj projekt uključimo 14 pripadnika naše zajednice koji stečena znanja dalje mogu prenositi i koristiti u svojim sredinama.
Što potencijalno donosi novi projekt kojega planirate ?
Projekt „Better Tomorrow“ pokreću partneri iz 5 europskih zemalja koje se bave obrazovanjem i aktivnostima koji omogućuju Romima znanja i vještine za kvalitetniju integraciju u lokalne zajednice, s naglaskom na obrazovanje i zapošljavanje. Jedna od ključnih potreba bolje integracije je svladavanje jezičnih barijera matične države. Stoga partneri pokreću projekt strateškog partnerstva kako bi analizirali potrebe i dizajnirali novi inovativni online sustav za poučavanje jezika, te kako bi izradili dvojezične sadržaje za učenje jezika, a s posebnim naglaskom na teme korisne za traženje posla i za zapošljavanje. Rezultat projekta bit će inovativna višejezična web platforma s modulima koji će imati s jedne strane sadržaj na romskom, a s druge strane na hrvatskom, slovenskom, srpskom, talijanskom i engleskom jeziku.
Cilj projekta je omogućiti inovativne metode i sadržaje za poučavanje Roma u području podizanja jezičnih kompetencija. Inovativnost se postiže višejezičnom web platformom i multimedijskim sadržajima koji će nastati suradnjom svih partnera na projektu.
Kakav je interes među vašim mladima za projekte na kojima radite i aktivnosti koje potičete ?
Interes stalno raste. Kao što sam rekao , na početku je bilo izvjesne skepse, ali sada imamo puno više interesanata nego raspoloživih mjesta.
Što konkretno očekujete od vaših projekata ?
Rast motivacije , samopouzdanja , znanja i vještina koje će se moći primijeniti na rješavanju konkretnih problema u našim lokalnim romskim sredinama. Ponovno naglašavam značaj informatičkog osposobljavanja naših pripadnika. Uvjerili smo se da za to oni imaju izuzetnog talenta ali i interesa no najčešće im nedostaju uvjeti da iskažu svoje sposobnosti. Naše su potrebe velike. Uskoro očekujemo početak primjene modela učenja romskog jezika i kulture u našim školama i trebati će tu dosta pomagača u nastavi te umrežavanja za što je važna informatička kultura.
U zadnjoj smo godini realizacije Nacionalna strategija za Rome ( 2013-2020). Što je ona donijela ? Kako se ovi projekti uklapaju u njene programe?
Pa mislim da je Strategija trebala biti puno više fokusirana na djecu i mlade i u tome vidim značaj ovih naših projekata. Vidim ih i kao svojevrsnu nadopunu onoga čemu i Strategija teži ali ne možda uvijek u dovoljnoj mjeri i na pravi način.
Ključna je integracija a to traži osmišljene i efikasne programe zapošljavanja romske populacije. Toga nema a bez toga nema pomaka i napretka. Problem je i nedovoljna transparentnost u ostvarivanju Strategije. Malo je informacija pa često mnogi ne znaju ni za mogućnosti koje im se nude ili im stoje na raspolaganju. Izuzetno je važan i nužan konkretan rad na terenu s romskim zajednicama a to izostaje.