On line konferencija o koronavirusu u organizaciji Delegacije EK u RH
Online konferencija za novinare 11.5.2020. sažetak i dodatni materijali
Borba protiv koronavirusa:
- Europska komisija je 4.5.2020. održala donatorsku konferenciju s ciljem prikupljanja znatnih financijskih sredstava za razvoj dijagnostike, liječenja i cjepiva protiv koronavirusa dostupnih za sve.
- Prvi je cilj postignut: prikupljeno je 7.4 milijarde eura, a Europska komisija je iz Europskog proračuna alocirala 1.4 milijarde eura u tu svrhu.
Radi se o maratonskoj konferenciji – potrebna sredstva su višestruko veća od početno prikupljenog iznosa i nastavlja se s njihovim prikupljanjem. U globalnoj suradnji dosad neviđenih razmjera Europska unija je udružila snage s Francuskom, Njemačkom, Ujedinjenom Kraljevinom, Norveškom i Saudijskom Arabijom, s međunarodnim organizacijama, s nevladinim udrugama i strukovnim udrugama u borbi protiv koronavirusa s ciljem razvoja cjepiva dostupnog za sve.
Dodatne informacije možete pronaći na sljedećim poveznicama:
https://global-response.europa.eu/index_en
https://global-response.europa.eu/pledge_en
Zaštita zdravlja građana i gospodarstva EU-a:
- Europska komisija je s prvim mjerama za zaštitu od koronavirusa započela već u siječnju 2020. (vremenska crta s pregledom mjera na sljedećoj poveznici: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response/timeline-eu-action_hr).
Mjere su usmjerene na: zaštitu zdravlja građana EU-a i oporavak gospodarstva EU-a.
Mjere uključuju:
- stvaranje prve europske zalihe medicinske opreme
- objedinjena nabave medicinske opreme
- poticaj industriji da poveća proizvodnju takve opreme
- repatrijacija građana Europske unije koji su se našli izvan svojih matičnih država (247 letova / 54 500 građana)
- Europska komisija donijela je privremeni (zakonodavni) okvir kojim se državama članicama omogućuje da iskoriste punu fleksibilnost predviđenu pravilima o državnim potporama radi pomoći gospodarstvu zbog pandemije covida-19.
Javnozdravstvene mjere:
- Po prvi puta stvorene su europske zalihe medicinske opreme (zaštitne maske, štitnici za lice, kirurške maske i kombinezoni, pribor za testiranje i respiratori) i pokrenuta je zajednička javnu nabavu medicinske opreme. Time predstavnike industrije potičemo na proizvodnju deficitarne opreme, a u tu svrhu ustupljene su im usklađene norme za proizvodnju, bez naknade i u cijelosti.
Dodatne informacije: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response/public-health_hr
Gospodarske mjere
U svrhu pomoći gospodarstvu tijekom pandemije koronavirusa mobilizirana su značajna sredstva iz raznih Europskih fondova – kohezijski, investicijski, fond solidarnosti.
Osigurano je 3.4 bilijuna eura za:
- očuvanje radnih mjesta
- osiguranje likvidnosti malih i srednjih poduzeća
- fleksibilne instrumente
- povoljne zajmove za pokretanje novih investicija
Dodatno:
- intervencije u zakonodavni okvir – fleksibilnija fiskalna pravila za potporu nacionalnim vladama u raspoređivanju sredstava
- konstantna suradnja s drugim institucijama EU-a s ciljem što skorijeg oporavka
- podrška državama članicama Europske unije i partnerima izvan EU-a u suočavanju s posljedicama pandemije:
- Izravna bespovratna sredstva, selektivne porezne olakšice i predujmovi
- Državna jamstva za kreditiranje poduzeća
- Subvencionirano financiranje poduzeća zajmovima javnog sektora
- Zaštitne mjere za banke koje preusmjeravaju državne potpore realnom gospodarstvu
- Kratkoročno osiguranje izvoznih kredita
Očuvanje radnih mjesta:
- Pokrenut je program SURE – instrument solidarnosti namijenjen zaštiti radnih mjesta i radnika pogođenih pandemijom koronavirusa u vrijednosti od 100 milijardi eura. Radi se o financijskoj pomoći u obliku zajmova koje će EU odobravati državama članicama pod povoljnim uvjetima. SURE omogućuje skraćeno radno vrijeme uz državnu potporu, čime će radnici ostati zaposleni, čak i ako je posla manje.
Dodatne informacije: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response/jobs-and-economy-during-coronavirus-pandemic_hr
Potpora poljoprivredi:
- omogućavanje više vremena za podnošenje zahtjeva za izravna plaćanja
- povećanje predujmova za izravne uplate (s 50% do 70%) i uplate za ruralni razvoj (s 75% na 85%)
- uplaćivanje sredstava prije fizičkih provjera, kojih će biti manje
- pokrivanje troškova skladištenja za ograničene periode
- sezonski poljoprivredni radnici mogu i dalje putovati u druge države radi sadnje ili žetve usjeva
Dodatne informacije: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/ip_20_531
Potpora ribarstvu:
- Omogućene su potpore ribarima, uzgajivačima ribe, prerađivačima proizvoda ribarstva do maksimalnog iznosa od 120 tisuća eura po poduzetniku (neovisno radi li se o tvrtki ili obrtu). Kao dodatnu mjeru Komisija je Hrvatskoj odobrila izravna bespovratna sredstva u iznosu od 30 milijuna kuna za potporu domaćim ribarima na kopnu i otocima. Mjere potpore za posljedice pandemije bit će i retroaktivno dostupne za period od 1.2.2020. do 31.12.2020.
Dodatne informacije: https://ec.europa.eu/fisheries/press/coronavirus-european-commission-helps-member-states-support-local-fishing-and-aquaculture_en
Primjeri suradnje i međusobne pomoći:
- jedanaest talijanskih i tri francuska pacijenta premješteni su na intenzivno liječenje u austrijske bolnice
- Austrija je Grčkoj poslala 181 stambeni kontejner koji će poslužiti kao stambene jedinice i mobilni zdravstveni objekti u migrantskim kampovima
- u Bergamo su prebačeni rumunjski i norveški liječnici, medicinske sestre i tehničari
- poljski centar za međunarodnu pomoć poslao je stručni tim od 15 poljskih liječnika i medicinskih tehničara s certifikatom WHO-a u privremenu bolnicu u Bresciji, u teško pogođenoj talijanskoj regiji Lombardiji
- Njemačka je Italiji poslala 7,5 tona medicinske opreme, uključujući respiratore i maske za anesteziju, Španjolskoj je poslala 50, a Francuskoj 25 respiratora.
Popuštanje mjera i izlaz iz krize:
Europski plan izlazne strategije organizira postupno i koordinirano popuštanje mjera.
Temelji se na 3 kriterija:
- Epidemiološki
- Kapacitet zdravstvenih sustava
- Kapacitet države članice za praćenje efekta popuštanja mjera.
Dodatne informacije: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response/european-roadmap-lifting-coronavirus-containment-measures_hr
Sljedeći europski proračun:
Europska komisija (tijekom ovog mjeseca) izlazi s novim prijedlogom europskog proračuna 2021.- 2027. koji će služiti kao zamašnjak oporavku europskog gospodarstva.
Fond za Oporavak temeljit će se na ekonomskim analizama, između ostalog i na proljetnoj gospodarskoj prognozi koju je Komisija predstavila 6. svibnja, kao i na sektorskoj gospodarskoj analizi.
Rima Joujou Deljkić i Martina Šarić